Samorozwój i kariera – zestaw porad doradcy zawodowego

Zaprosiliśmy zaproszonego przez nas coacha z uznanego i znanego portalu rekrutacyjnego szukampracy.pl do napisania felietonu dot. zwiększenia swoich szans na rynku pracy. Oto sugestie naszego gościa.

Życiorys zawodowy odgrywa niezmiernie ważną rolę w procesie rekrutacyjnym. Z tej przyczyny zanim przekażesz własne CV konkretnemu przedsiębiorcy, rzetelnie je przejrzyj pod względem hipotetycznych błędów. Okazuje się, że jest grupa rażących i co gorsza nieustannie pojawiających się błędów w życiorysach zawodowych. Jakiego rodzaju?

1. Zbytnie rozwodzenie się albo zbyt dużo ogólników
W czasie układania życiorysu zawodowego trzeba znaleźć złoty środek. Curriculum vitae nie jest opisem dorobku naszej kariery czy przydługim wypracowaniem, stąd trzy czwarte strony odnośnie do swoich zainteresowań to na pewno przesyt. Nie można jednakowoż popadać w drugą skrajność, a więc stosować zbyt wielu frazesów. Na przykład pisząc o własnym wykształceniu, warto podać dawną placówkę oświatową wraz z danymi teleadresowymi, profil, jaki ukończyliśmy, oraz lata nauki. Tego rodzaju notatka jest treściwa i dostarcza przedsiębiorcy wystarczającą wiedzę na temat naszej edukacji. Jeśli chcemy napisać co nieco o indywidualnych zamiłowaniach, nie wyszczególniajmy ich w jednej linii, nie piszmy również często powtarzających się komunałów typu: lubię literaturę (jaki gatunek lubisz?), lubię kinematografię (jakie filmy?), lubię muzykę (słuchać muzyki, śpiewać, grać na instrumencie?). Takie truizmy nie zawierają de facto szczególnie merytoryczny informacji o nas. Znacznie roztropniej napisać mniej, ale treściwiej, np.: interesują mnie publikacje napisane przez Tadeusza Konwickiego, fascynuję się filmografią Rona Howarda, lubię fotografować przyrodę (zdobyłem wyróżnienie w konkursie ……….) etc. Takie informacje pokazują, że mamy bez wątpienia wymierną wiedzę na dany temat, dlatego nasze zamiłowania nie są rezultatem ślepego trafu.

2. Zanadto rozwlekłe CV
Notorycznym uchybieniem jest również przesadnie rozwlekłe curriculum vitae. Optymalną wielkością będzie jedna, najwięcej dwie strony standardowego formatu.

3. Niedostatek klarowności, niezbyt wyrazisty układ tekstu
Układając curriculum vitae, trzeba zachować konkretny układ, który wpłynie na jego klarowność i sprawi, iż CV będzie wyraziste. Niedostatek w/w rzeczy może sprawić, iż pracodawca nie zmotywuje się do przeanalizowania naszego życiorysu zawodowego.

4. Nieodpowiednie formatowanie
Właściwie opracowany dokument to dokument klarowny. Stąd kreując CV, pamiętaj np., by zastosować ujednolicenie sposobu wyszczególniania dat lub chronologiczne przedstawianie wydarzeń. Na bazie ogólnie rozpowszechnionych standardów musisz też posortować swoją edukację i historię zatrudnienia od najnowszych do najdawniejszych danych. Wystrzegaj się też ręcznego formatowania – niedostatek akapitów, manualne wypunktowania czy niezautomatyzowane ustalanie obszaru tekstu przedstawiają się wyjątkowo nieprofesjonalnie.

5. Niefortunna fotografia
Podstawowym błędem, który niestety nagminnie występuje w CV, jest nieodpowiednie zdjęcie. Aż trudno zrozumieć, że wciąż pojawiają się osoby dołączające do curriculum vitae fotografię z zimowego wyjazdu czy zdjęcie z partnerem. Tego rodzaju fotografie są nieakceptowalne. Jeżeli nie wykonaliśmy stosownego zdjęcia pasującego do CV, nie zamieszczajmy go wcale, szczególnie, że nie mamy takiej powinności. Wszakże o fakcie, czy zostaniemy przyjęci do pracy, nie zadecyduje nasz wygląd, a nasze zdolności.

6. Omyłki ortograficzne i stylistyczne
Curriculum vitae przesiąknięte błędami dowodzi niestaranności, stąd zanim wyślesz lub wydrukujesz CV, zweryfikuj, czy jest ono wolne od uchybień. Postaraj się wyeliminować wszystkie lapsusy, zerknij na znaki interpunkcyjne oraz harmonię wypowiedzi.

Znajdź oferty Praca Warszawa